PROČ JE VOLBA OJE TAK DŮLEŽITÁ?

2023-11-21
PROČ JE VOLBA OJE TAK DŮLEŽITÁ?

PROČ JE VOLBA OJE TAK DŮLEŽITÁ?

Oj je kovová část přívěsu, která umožňuje jeho připojení k háku namontovanému na vozidle. Pro zajištění bezpečného připojení je k dispozici tzv. kulový závěs, který zajišťuje správné upevnění přívěsu. U lehkých přívěsů se obvykle potýkáme se dvěma různými tvary ojí: trojúhelníkové ve tvaru V a čtvercové oje. První jmenované jsou považovány za pevnější, poskytují větší stabilitu při jízdě a omezují vibrace přívěsu.

PŘÍVĚS ZA AUTO S PEVNOU OJÍ

Pevná oj v přívěsu automobilu je osvědčeným řešením, které výrobci přívěsů používají již desítky let. U tohoto typu přívěsů je konstrukce oje nehybná a trvale přišroubovaná k rámu přívěsu. Spoj se vyznačuje vysokou tuhostí a za běžných provozních podmínek je prakticky bezporuchový.

Pozor! Nezapomeňte před první jízdou s novým přívěsem zkontrolovat jeho technický stav, včetně: tlak v pneumatikách, činnost brzd a těsnost hydraulického systému (pokud je přívěs má), činnost elektroinstalace, dále montáž kol, nájezdového zařízení a oje. Další kontrola upevnění oje by měla probíhat každých 6 měsíců nebo 1 500 km.

VÝHODY AUTA PŘÍVĚS S PEVNOU OJÍ

Mezi největší výhody přívěsů s pevnou ojí patří extrémně jednoduchá a prakticky bezporuchová konstrukce. Pevná oj je pevně připevněna k rámu. Tímto způsobem je počet použitých dílů omezen na minimum. Díky tomu je následná výměna spotřebních dílů levnější.

Bezpečné připojení přívěsu s pevnou ojí k automobilu je navíc extrémně jednoduché a vyžaduje pouze správnou montáž kulového závěsu na tažné zařízení a připojení zástrčky. Toto řešení je ideální pro začínající řidiče, kteří nemají mnoho zkušeností s přívěsy a chtějí se na silnici vždy cítit jistě.

Mezi významné výhody pevné oje v přívěsu patří i cena. V případě lehkých přívěsů jsou modely s pevnou ojí dokonce o několik stovek levnější než přívěsy se sklopnou ojí.

NEVÝHODY PŘÍVĚSŮ S PEVNOU OJÍ

Přestože je přívěs s pevnou ojí mezi zákazníky velmi oblíbenou volbou, jeho použití může činit určité problémy. Mezi největší nevýhody přívěsů s pevnou ojí patří prostor, který zabírají. Bohužel přívěs musí být uložen na kolech. Pokud jej chcete mít venku, bude nutné celou konstrukci řádně zabezpečit. Ponechání přívěsu na dešti a mrazu bez řádného krytu a ochrany může vést ke korozi oceli a urychlit stárnutí pneumatik.

Přívěsy s pevnou ojí mají také omezenou schopnost snadného vykládání a nakládání. Plošina přívěsu je vždy ve stejné výšce, proto je nutné před nakládkou zvednout všechny přepravované materiály a předměty. Samozřejmostí je možnost využití nájezdové rampy nebo speciální plošiny. Toto řešení je však poměrně drahé.

GARDEN TRAILER 200 FD S PEVNOU OJÍ

Garden Trailer 200 FD s pevnou ojí je skutečným bestsellerem mezi lehkými přívěsy. Optimální velikost nákladového prostoru v kombinaci s pevnou konstrukcí z žárově pozinkovaného ocelového plechu bude dobře fungovat za všech podmínek. Přívěs je k dispozici v mnoha různých konfiguracích, včetně: opěrného kola, přídavných bočnic, krytu a rámu.

Hlavní výhody produktu:

  • pevná oj typu V,
  • torzní náprava zavěšená na torzních hřídelích,
  • nosný rám a bočnice z pozinkovaného ocelového plechu,
  • zadní čelo se otevírá,
  • podlaha z voděodolné, protiskluzové překližky.

PŘÍVĚS ZA AUTO SE SKLOPNOU OJÍ

Stále větší počet uvědomělých zákazníků volí přívěsy se sklopnou ojí. V této variantě jsou na obou stranách sklopné oje speciální úchyty, které umožňují její znehybnění za jízdy.

Pozor! Jak u přívěsů s pevnou, tak sklopnou ojí, je nutné pravidelně kontrolovat technický stav přívěsu. U přívěsných vozíků je nutné před každou jízdou zkontrolovat, zda je správně dotažen zámek spojující oj se skříní.

VÝHODY PŘÍVĚSŮ SE SKLOPNOU OJÍ

Přívěs se sklopnou ojí usnadňuje nakládání a vykládání zboží. Možnost nastavení plošiny pod úhlem bude užitečná zejména pro sypký náklad, jako je zemina, písek a bioodpady, které lze z přívěsu snadno vysypat. Sklopná plošina usnadní i přepravu vozidel, například motocyklů.

Sklopná oj typu V značně usnadňuje skladování přívěsu. Díky možnosti sklopení oje pod podlahou přívěsu a umístění na zadní stranu jej můžete uložit vertikálně. Zabere tak mnohem méně místa a snadno se vejde do garáže, kůlny nebo pod přístřešek pro auto.

Schopnost sklopné oje je také užitečná během deště. Ponecháním přívěsu zaparkovaného s krytem nebo rámem a spuštěným boxem zabráníte hromadění vody na přívěsu.

NEVÝHODY PŘÍVĚSŮ SE SKLOPNOU OJÍ

Přívěsy se sklopnou ojí jsou nabídkou pro ty, kteří si chtějí usnadnit přepravu stavebních materiálů, kameniva a dalšího zboží a chtějí investovat do svého každodenního pohodlí.

Při spouštění a zvedání plošiny sklápěcího přívěsu buďte vždy velmi opatrní. Neadekvátní zatížení přívěsu může způsobit ztrátu kontroly při sklápění.

Pro pohodlnější používání sklápěcího přívěsu se doporučuje instalovat klikový zvedák, který zabraňuje náhodnému pohybu boxu.

GARDEN TRAILER 200 KIPP PŘÍVĚS SE SKLOPNOU OJÍ

Automobilový přívěs Garden Trailer 200 je dostupný i ve verzi se sklopnou ojí. Zahradní přívěs 200 KIPP kromě všech vlastností modelu s pevnou ojí umožňuje snadné sklápění a pohodlné uskladnění díky možnosti sklopení oje pod podlahou přívěsu.

V dnešním textu jsme si představili všechny výhody a nevýhody přívěsů s různými typy oje. Doufáme, že vám naše rady pomohou udělat to nejlepší rozhodnutí. Kliknutím sem se dozvíte více o našich přívěsech a vyberete si model, který bude splňovat vaše požadavky.

pixel