Na co byste měli věnovat pozornost při koupi přívěsu na lodě?

2024-05-06
Na co byste měli věnovat pozornost při koupi přívěsu na lodě?

Nákup člunu rozhodně není malý náklad. Nákupem pouhé jachty, plachetnice nebo motorového člunu však v mnoha případech nekončí nakupování. Loď, bez ohledu na její typ a model, musí být bezpečně přepravena z bodu A do bodu B, například k jezeru nebo k moři. Plnou mobilitu zajišťuje jediné řešení, a to nákup speciálního přívěsu pro přepravu lodí.Díky systému podlahového vytápění se rozhodujete sami kam letos na dovolenou a kdy může loď vyjet na vodu.

Nákupem lodě není příběh konec

Nákup člunu rozhodně není malý náklad. Nákupem pouhé jachty, plachetnice nebo motorového člunu však v mnoha případech nekončí nakupování. Loď, bez ohledu na její typ a model, musí být bezpečně přepravena z bodu A do bodu B, například k jezeru nebo k moři. Plnou mobilitu zajišťuje jediné řešení, a to nákup speciálního přívěsu pro přepravu lodí. Díky systému podlahového vytápění se rozhodujete sami kam letos na dovolenou a kdy může loď vyjet na vodu.

Přívěs pro přepravu lodě – přizpůsobení velikosti a tvaru vozidla

Než si vyberete konkrétní model přívěsu, vyplatí se zkontrolovat jeho parametry, abyste se ujistili, že je vhodný pro vaši loď. Záleží, zda chceme přepravovat plachetnici nebo motorový člun. Pamatujte, že motorové čluny mají různé druhy pohonu, což ovlivňuje i způsob přepravy.

Dobrý lodní přívěs musí být konstruován tak, aby byly nejdůležitější prvky lodi během přepravy náležitě chráněny. Pokud máte motorizovanou loď, musíte se ujistit Váš přívěs je vybavena výřezem pro hřídel - jen tak bude pohonná jednotka plně chráněna proti poškození při přepravě. Pokud máte plachetnici (kýl), ujistěte se, že kýl s nosníkem unese požadovanou hmotnost. Při přepravě lodi hraje rozhodující roli nejen nosnost přívěsu, ale také správné rozložení hmotnosti nákladu. Tento úkol zvládnou pouze speciálně navržené kýlové přívěsy.

Dobré modely jsou vybaveny posuvné podpěry, které umožňují umístit loď na přívěs tak, aby bylo těžiště na správném místě a celá souprava byla při jízdě stabilní.

Na trhu jsou k dispozici přívěsy, které mohou nést dlouhé lodě až 9 metrů. Pokud se rozhodnete koupit přívěs,věnujte pozornost tomu, jaká oprávnění potřebujete, abyste mohli řídit auto se zakoupeným přívěsem. Pokud je přívěs a člun relativně lehký (celková hmotnost přívěsu + člunu < 750 kg, celková hmotnost jízdní soupravy < 3,5 tuny), stačí řidičský průkaz skupiny B. Pokud je celková hmotnost tažného vozidla a přívěsu s nákladem více než 3,5 tuny, je nutné řidičské oprávnění skupiny B+E.

Přívěs na loď - hliníkový nebo ocel?

Vyplatí se zakoupit přívěs s následujícími vlastnostmi: zvýšená odolnost proti vodě a korozi. Důležitý je proto výběr materiálu, ze kterého je konstrukce vyrobena – pokud chcete ušetřit na vlastní hmotnosti přívěsu, zvolte jej přívěsy vyrobené z hliníku. Díky tomu se nemusíte bát, že by se nižší hmotnost projevila na jízdních vlastnostech a celkové odolnosti přívěsu.

Pokud má vaše loď neobvyklé rozměry a hmotnost, bude ocelová konstrukce přívěsu mnohem lepší volbou. Jen nezapomeňte zajistit, aby ocelové konstrukční díly byly chráněny proti korozi. U ocelových konstrukcí se používají různé druhy zinkování, nejčastější je žárové zinkování.

Přívěs pro přepravu lodě – důležité doplňky

Pro snazší nakládání a vykládání lodi na přívěs se vyplatí zakoupit: vhodné příslušenství. Ujistěte se, že je váš přívěs vybavenopěrné kolečko, které výrazně usnadní manévrování. K efektivnímu nakládání pomohou také kýlové (spodní) válečky.

Podpěry luku zajistit stálou polohu na přívěsu,chrání vaši loď, motorový člun nebo plachetnici před pohybem při náhlých manévrech. Hrají podobnou roli boční podpěry. Na závěr stojí za zmínku:dopravní pruhy – bude potřeba k zajištění lodi, stejně jako jakýkoli jiný velký náklad na přívěsu.

pixel