Jízda s přívěsem v zimě - tipy

2024-06-05
Jízda s přívěsem v zimě - tipy

V únoru se počasí neustále mění, tak popisujeme jak cestovat s Přívěs na auto v zimních podmínkách. Pro řidiče, kteří mají přívěs delší dobu, to už asi není problém, ale pro řidiče, kteří přívěs nedávno měli, může být zima docela problém. Přečtěte si náš článek, abyste zajistili bezpečnou cestu v jakékoli silniční situaci, dokonce i v extrémní.

Co když klouzneme s trailerem?

Nejobtížnější silniční situací, se kterou se můžeme setkat, je náledí způsobená ranním mrholením nebo náledí pokrytá čerstvým sněhem. Na první pohled zcela neviditelná hrozba pro řidiče, dokud nebudete muset brzdit. Pamatujme, že pokud fouká i silný boční vítr, naše opatrnost a ostražitost na silnici by měla být dvojnásobná. V případě silného nárazového větru hrozí našemu přívěsu (zejména s plachtou) vytlačení z trati bez jakéhokoli zásahu řidiče! Proto je tak důležité přijmout vhodná opatření. Co dělat, když při jízdě dostanete smyk?

1. Nemůžeme dopustit, aby podélná osa přívěsu, která vedla ke smyku, vytvořila tzv. spoj s podélnou osou vozu. pravý úhel. Zjednodušeně řečeno: Jdeme-li do smyku, nezpomalovat, ale mírně zrychlovat, ale vyváženě, bez ztráty přilnavosti kol od země. To je možné pouze tehdy, pokud je vaše rychlost přizpůsobena stavu vozovky!

2. Nepřekračujte rychlostní limit. Při vhodné rychlosti můžete rychle reagovat a dostat své vozidlo a přívěs ze smyku.

3. Při smyku mějte nervy na uzdě – nedělejte prudké pohyby a rozhodně netlačte náhle na brzdu! To způsobí pouze to, že vaše vozidlo s přívěsem klouže po silnici a vy nebudete moci brzdit.

4. Pulzní brzdění je mnohem lepší pro opatrnost a trakci kol.

5. Udržujte odstup od vozidla před vámi. Přiměřená vzdálenost zvyšuje pravděpodobnost bezpečného brzdění.

6. Pomalejší jízda a opatrnost na silnici zajistí bezpečnou jízdu. Pokud povětrnostní podmínky zcela znemožňují jízdu, doporučujeme počkat a vyrazit později.

Připravte si trailer na zimu

Snad většina řidičů to již udělala, ale pro jistotu si připomeňme základy. Je nezbytné pečovat o svůj krevní tlak pneumatiky, nemůže být příliš nízká, protože pak se zvyšuje možnost ztráty kontroly nad vozidlem v případě krize. Pokud nakládáte přívěs, rozložte zboží rovnoměrně, aby nebyl příliš zatěžován prostor podél nápravy. Nepřetěžujte ji a udržujte ji při jízdě plynulou. Pro zvýšení komfortu a ochrany přepravovaných věcí se vyplatí je zajistit transportní pásy. Pamatujme, že stav vozovky může být překvapivý, takže pokud nemáme odpovídající viditelnost, klouže to nebo prší – buďme opatrnější a nezapomínejme na zásadu omezené důvěry.

pixel